Kyselina močová

Kyselina močová

Kyselina močová je vedlejší produkt rozkladu některých potravin, což znamená, že nemoc DNA velmi souvisí se způsoběm výživy (přejídání), ovšem na jejím vzniku se mohou podílet i další faktory jako např. stres, operace či poradění kloubu, infekce, některé léky..

Kyselina močová je výsledný produkt metabolizmu látek které se jmenují puriny. Organizmus lidí trpících nemocí dnou neprodukuje dostatečné množství trávicího enzymu – tzn. urikázy – který následně oxiduje relativně velmi špatně rozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku. V důsledku tohoto nedostatku dochází k hromadění kyseliny močové v krvi a tkáních, kde nakonec krystalizuje.

Kyselina močová krystalizuje to tvaru jehličkovitých krystalů, které jako jako špendlíky pronikají do kloubů. Většinou se kyselina močová přednostně usazuje v kloubu palce u nohy, nicméně k ukládání dochází i u dalších kloubů, krystalky z kyseliny močové tak napadají např. kotníky, kolena, zápěstí i klouby prstů.

Databáze laboratorních hodnot kyseliny močové v séru

Normální hodnoty
0 – 6 týdnů: 143-340
6 týdnů – 1 rok: 120-340
1 – 15 let: 140-340
Muži: 15 – 110 let: 220-420
Ženy: 15 – 110 let: 140-340

Příprava pacienta
Odběr ráno nalačno, po tělesném klidu, bez předchozího slunění, nejíst vnitřnosti, maso max. 150 g/den, vyloučit kávu, coca-colu, čaj, pivo, alkohol.
Moč sbírat za 24 (12) h do plastové nádoby bez konzervačních přísad, objem změřit s přesností na 10 ml. Před stanovením upravit na hodnotu pH > 8.

Vliv materiálu
Modular(CL):nterferuje bilirubin >690 µmol/l, hemoglobin >10 g/l, triacylglyceroly >22,8 mmol/l, kyselina askorbová >300 mg/l
Roche Integra 400 (KDDL): žádná významná interfernce hemoglobin, bilirubin konjugovaný < 667 µmol/l, bilirubin nekonjugovaný < 599 µmol/l, lipémie
Beckman LX20 (CLS): interferuje bilirubin > 800 µmol/l

Stabilita při 20°C
3 dny

Stabilita při 4-8°C
7 dní

Stabilita při -20°C
6 měsíců

Vliv léků
Modular(CL):alfa-methyldopa,desferoxamin a kalciumdobesilate snižují
Roche Integra 400:
Methyldopa, Levodopa, Noramidopyrin, Calciumdobesilate (Dexium) falešně snižují,
nevýznamná interference kyseliny askorbové < 1,7 mmol/l
snižuje:
allopurinol, aspirin -vysoké dávky, estrogeny, kortikostroidy, rtg.kontrastní látky, salicyláty,
zvyšuje: adrenalin, cisplatina, cyklosporin A, fenothiaziny, fenylbutazn, furosemid, chemoterapeutika, thiazidová diuretika

Vliv denních a jiných cyklů
snížena v těhotenství (do 32.t), postmenopauzálně, s věkem stoupá

Další faktory
stanovení ovlivňuje věk, alkohol, dieta,

Hodnoty zvyšuje: tělesná zátěž, slunění, nadmořská výška, kouření, stresové stavy, chronický alkoholismus, víno, káva, čaj, obezita, dieta s vysokým obsahem nukleoproteinů (zvl. vnitřnosti)

Nejčastěji se hodnota kyseliny močové v krvi zjišťuje jako součást vyšetření dědičných poruch látkové přeměny, dny, ledvin.

Proti problémům s kyselinou močovou se velmi osvěčil přípravek Diocel

3 komentáře to “Kyselina močová”

 1. ora exacta napsal:

  Am aflat aceasta pagina, dupa ce am cautat despre Kyselina
  močová Nemoc dna pe Google. Se pare ca informatia dvs e foarte valoroasa, mai ales ca am mai gasit
  aici si despre ora, ora exacta, lucruri interesante si folositoare.
  Mult succes in continuare!

 2. Misa napsal:

  Jak je to prosim s kyselinou mlecnou a krecemi? Ma na ne vliv?

 3. Martin Bartoň napsal:

  Zdravím ve spolek. Nevím, jestli to znáte, ale zkuste recept Dr. Tombaka na očistu od kyseliny močové. Třeba to někomu z vás pomůže. Popsal jsem ho tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0008.html

Leave a Reply